Kaj je dumping sindrom in zakaj se pojavi?

Po operacijah želodca, zlasti po obvodu želodca se lahko pojavi t.i. »dumping sindrom«, ker hrana, zlasti sladka hrana prehitro preide iz želodca v dvanajstnik ali tanko črevo (odvisno od tipa operacije). Na prehodu želodca v dvanajsternik se namreč nahaja mišica zapiralka (vratar), ki postopoma sprošča hrano iz želodca. Pri obvodu želodca (in tudi vratarja) se hrana hitreje prazni iz želodca. Dobra novica je, da dumping sindrom lahko obvladujete s spremembami prehranjevanja. Sčasoma se črevo tudi prilagodi.

Dumping sindrom se lahko kaže v dveh oblikah in sicer zgodnji in pozni.

Zgodnji dumping sindrom: Nastane 10-30 minut po obroku. Vzrok je hiter prehod hrane v tanko črevo, pogosto se pojavi po obroku, ki vsebuje veliko sladkorjev. Kaže se kot slabost, bruhanje, bolečine in krči v trebuhu, driska, neprijeten občutek polnosti v trebuhu, potenje, šibkost, vrtoglavica, hitro bitje srca, driska, vročinska oblivanja in rdečica. Vzrok zgodnjega dumpinga je hiter prehod hrane v tanko črevo. Pogosto se pojavi po obroku zgoščenih sladkorjev.

Pozni dumping sindrom: Nastane 1 do 3 ure po obroku, vzrok je hitra prebava in absorpcija ogljikovih hidratov, posedično se telo odzove z pretiranim izločanjem hormona inzulina, ki zniža krvni sladkor in povzroči nizek krvni sladkor (hipoglikemijo). Nizek krvni sladkor se kaže kot tresenje, hiter srčni utrip, potenje, omotica, anksioznost (živčnost, napetost), lakota, utrujenost, zamegljen vid, glavobol in razdražljivost. Prva pomoč pri nizkem krvnem sladkorju je polovica kozarca sladke pijače (sadni sok, ledeni čaj, kola) ali žlica sladkorja. Ob tem pa pojejte še nekaj kompleksnih ogljikovih hidratov (kos kruha, kosmiči), da bi preprečili ponovni pojav.

Prehranski ukrepi

Izogibajte se enostavnim sladkorjem, tudi tistim v pijačah. Sem spadajo sladkor, med, sladke pijače, sladkarije, marmelada, piškoti itd. Na račun sladkorjev povečajte delež beljakovin, prehranske vlaknine in kompleksnih ogljikovih hidratov.

Uživajte 5 ali 6 manjših obrokov, namesto 2 ali 3 večje.

Hrano uživajte počasi in jo dobro prežvečite.

Izogibajte se pitju tekočine pri obrokih. Tekočina namreč še dodatno pospeši prehajanje hrane iz želodca.

Če imate težave s prebavo laktoze, uživajte izdelke brez laktoze, fermentirane mlečne izdelke ali dodajajte encim laktazo.

Laktozna intoleranca ne pomeni, da ne smete uživati mlečnih izdelkov, ampak morate samo prilagoditi vrste mlečnih izdelkov! Več si lahko preberete pod naslovom »Laktozna intoleranca«.

Namesto sladkorjev naj bodo obroki bolj bogati z beljakovinskimi živili, zelenjavo in kakovostnimi viri maščobe.

Nekaterim pacientom koristi, če se po obroku uležejo.

Možna in učinkovita je tudi uporaba dodatkov, ki zgostijo želodčno vsebino, na primer pektin, guar gumi in psilium.

Na voljo je zaprta facebook skupina, katero vodi naša ambasadorka Darinka Nardin in je namenjena izključno tistim, ki se na operacijo pripravljate ali ste že bili operirani. Člani skupine, nekateri že pravi veterani si med seboj delijo izkušnje in si pomagajo. V skupini je na voljo tudi strokovna pomoč.

Poleg zakladnice znanja, ki je v zaprti facebook skupini je na voljo še:

– brezplačna e-knjiga – Bariatrična prehrana glede prehrane pred in po bariatrični operaciji s strokovnimi priporočili, preprostimi jedilniki in recepti za obdodje pred in po bariatrični operaciji ter

VIDEO o bariatrični operaciji in pomanjkanju hranil.

Prehranska dopolnila za prehransko uravnavanje malabsorpcije po bariatričnih operacijah

NAJBOLJ PRODAJANO
Za prehransko uravnavanje malabsorpcije po bariatričnih operacijah
25,09 
Najnižja cena zadnjih 30 dni: 35,09 
Najnižja cena zadnjih 30 dni: 49,39 
razišči Vse izdelke